Z roku na rok wykonujemy coraz więcej przelewów przez internet. Znaczna ich część to płatności cykliczne, które powtarzają się każdego miesiąca. Aby nie zapomnieć o uregulowania zobowiązań i jednocześnie mieć wszystko pod kontrolą, można szybko ustawić zlecenie stałe. Zobacz poniżej, co to jest zlecenie stałe, kiedy zaleca się z niego korzystać i w jaki sposób należy je skonfigurować!
Na czym polega zlecenie stałe?
Zlecenie stałe to jedna z najpopularniejszych dyspozycji bankowych. Aby wyjaśnić, co to jest zlecenie stałe, wystarczy powiedzieć, że jest to ustawienie określonych przelewów wychodzących tak, aby były wysyłane regularnie w cyklicznych odstępach czasu. W praktyce wystarczy jedynie wypełnić kilka pól, aby zlecenie stałe było gotowe. Za realizację przelewów odpowiada bank – nie trzeba więc ani dodatkowo się logować, ani potwierdzać wykonania kolejnych transakcji. W ustalonym dniu przelew zostanie wysłany na konto odbiorcy.
Zlecenie stałe to jedna z najbardziej standardowych usług współczesnej bankowości elektronicznej. Wciąż jest to dyspozycja niezwykle przydatna, ponieważ pozwala zaoszczędzić realnie czas i odciążyć się od konieczności pamiętania o każdym, także niewielkim, przelewie. W serwisie transakcyjnym lub poprzez aplikację mobilną należy znaleźć odpowiednią opcję i wybrać terminy doręczania przelewów, a wszystkie obowiązki związane z realizacją będą już po stronie banku.
Do czego służy zlecenie stałe?
Zlecenia stałe skutecznie ułatwiają pracę oraz dbanie o domowy budżet. Najczęściej zlecenie stałe jest używane do obsługi regularnych, cyklicznych płatności. Jeżeli ma się pewność, że przez dłuższy okres co miesiąc będzie trzeba wykonywać płatności do danego odbiorcy o takiej samej kwocie, ustanowienie zlecenia stałego będzie idealnym rozwiązaniem. Wówczas nie trzeba przejmować się pamiętaniem o wykonania każdego przelewu.
Jednorazowe ustanowienie zlecenia stałego pozwoli zyskać kontrolę nad wydatkami, wyeliminować ryzyko niewykonania operacji (wyjątkiem będzie brak środków na koncie) i lepiej zarządzać finansami. Zaplanowane płatności będą wyświetlały się w prognozach stanu budżetu, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować ewentualne wydatki. Przede wszystkim jednak oszczędza się czas oraz można zachować spokój w sytuacji, gdy wystąpią nieprzewidziane problemy związane np. z dostępnością do połączenia internetowego.
Kto może używać zlecenia stałego?
Każdy, kto posiada rachunek bankowy w jakimkolwiek banku działającym w Polsce, może zlecić wykonywanie zlecenia stałego. Usługa ta nie jest zarezerwowana dla wyłącznie dla kont biznesowych lub indywidualnych. Nie również jest wymagane spełnienie jakichkolwiek innych wymogów. Jeśli dotąd nie korzystało się jeszcze z tej opcji, warto już teraz sprawdzić szczegóły, logując się na swoje konto bankowe!
Ze zlecenia stałego chętnie korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. W obydwu przypadkach funkcjonalność ta pozwala uniknąć sytuacji, kiedy zapomni się o zrobieniu przelewu. Dotyczy to zwłaszcza płatności cyklicznych o mniejszych kwotach pieniężnych, które łatwo mogą wypaść z głowy w nadmiarze obowiązków. Najczęściej zlecenie cykliczne ustanawiane jest w celu płatności z tytułu czynszu mieszkaniowego, stałych opłat administracyjnych, rachunków za media i abonamenty.
Przedsiębiorcy zaś często używają takiej opcji do wykonywania stałych płatności do innych firm za usługi cykliczne, np. marketing i reklamę, usługi księgowe czy sprzątanie powierzchni biurowej. Zlecenie stałe pomoże również w obsłudze płatności abonamentowych takich, jak np. cykliczne rozliczenia z firmą ubezpieczeniową.
Jak uruchomić zlecenie stałe?
Zlecenie stałych przelewów cyklicznych jest wyjątkowo proste i nie wymaga żadnych dodatkowych usług lub pakietów. Po zalogowaniu się do platformy transakcyjnej banku lub aplikacji mobilnej należy przejść do zakładki dedykowanej przelewom. W tym momencie znalezienie opcji zlecenia stałego będzie się różnić ze względu na rodzaj platformy, jej układ i design. We wszystkich największych bankach detalicznych działających w Polsce bez trudu jednak znajdziemy odpowiednią opcję, która umożliwi wystawienie zlecenia stałego. Czasem ta funkcja dostępna jest także ze standardowego pola wykonywania przelewów.
Uruchomienie zlecenia stałego zasadniczo nie różni się od wykonania “klasycznego”, jednorazowego przelewu krajowego. Dostępny formularz przelewu należy uzupełnić o następujące dane:
- nazwę odbiorcy płatności,
- numer rachunku odbiorcy,
- dane teleadresowe (opcjonalnie),
- tytuł płatności,
- typ przelewu (np. poprzez system Elixir).
Wszystkie powyższe dane są identyczne jak w sytuacji, kiedy realizuje się zwykły przelew. Dodatkowe informacje, których bank potrzebuje do realizacji zlecenia stałego, to data najbliższej płatności i cykl powtarzania. Ten drugi parametr może być ustawiony na kilka okresów w zależności od potrzeb, np. co kwartał, co miesiąc lub co tydzień.
Czy zlecenie stałe jest płatne?
Ustanowienie zlecenia stałego nie powinno wiązać się z żadną dodatkową opłatą. Koszty naliczane przez bank dotyczą samej usługi wykonania przelewu. W tym zakresie mogą być naliczone opłaty zgodnie z obowiązującym regulaminem oraz Tabelą Opłat i Prowizji (TOiP). Z całą pewnością można stwierdzić, że zlecenie stałe w większości banków jest dostępne za darmo.
Nie ma rozróżnienia ze względu na sposób ustanowienia zlecenia (poprzez platformę transakcyjną czy aplikację mobilną). Wysokość przelewu również nie powinna wpływać na to, czy zlecenie stałe kosztuje. Wyjątkiem od tej reguły może być złożenie dyspozycji dotyczącej zrobienia zlecenia stałego w oddziale. Podobnie, jak inne czynności zlecane do wykonania pracownikom banku, taka usługa może faktycznie dodatkowo kosztować. Nie trzeba jednak dodawać, że nie jest ona zbyt praktyczna i rzadko kiedy się z niej korzysta!
Czy można anulować zlecenie stałe? Jak to zrobić?
Każde zlecenie stałe można anulować w dowolnym czasie. Cofnąć nie można jedynie takiego przelewu, który został już przez bank wysłany do banku, w którym rachunek posiada odbiorca. Nie trzeba wobec tego obawiać się o sytuacje związane np. z trudnościami finansowymi, w których lepiej byłoby odłożyć daną płatność w czasie. Ustanowienie zlecenia stałego nie generuje żadnych zobowiązań – podobnie zresztą, jak anulowanie takiej dyspozycji!