Dostarczenie pieniędzy z jednego rachunku na drugi wymaga zastosowania odpowiedniego mechanizmu. Państwa i instytucje finansowe współpracują ze sobą, aby umożliwić wygodne i tanie przesyłanie środków na rachunki wewnątrz- i pozakrajowe. Decydując się na wykonanie przelewu, można wybierać spośród zazwyczaj dwóch opcji. Jedną z nich jest przelew SWIFT. Co trzeba o nim wiedzieć i w jaki sposób działa? Czym różni się od przelewu SEPA?
Czym jest przelew SWIFT?
Przelew SWIFT to przelew międzynarodowy, który służy do przekazania pieniędzy na dowolny rachunek zagraniczny. To jeden z najpowszechniejszych i najczęściej stosowanych rodzajów przelewów w obrocie międzynarodowym. Wykorzystywany jest zarówno przez osoby indywidualne, przedsiębiorstwa i organizacje, jak i na potrzeby transakcji międzybankowych oraz wewnętrznych.
W Polsce przelewy SWIFT oferowane są praktycznie przez wszystkie banki komercyjne i państwowe. Adresatem przelewu SWIFT może być podmiot posiadający konto w jednym z ponad dziesięciu tysięcy banków na całym świecie. Sprawia to, że korzystanie z przelewów SWIFT w celu przekazania środków na konto zagraniczne jest wszechstronne i niezastąpione.
Historia systemu SWIFT
System SWIFT został założony przez ponadnarodowe Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (ang. Society for WorldWide Interbank Financial Telecommunication). Pierwsze litery oryginalnej nazwy stowarzyszenia zostały wykorzystane do nazwania w ten sposób systemu przelewów międzynarodowych – SWIFT. SWIFT jako organizacja powstała już w 1973 roku w Belgii. W 2007 roku w programie partycypowało ponad 8000 banków z całego świata. Obecnie liczba członków wynosi ponad 11000 banków. Warto jednak dodać, że są to nie tylko banki, ale również inne podmioty finansowe – między innymi domy maklerskie i fintechy.
Głównym celem działań Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej jest ułatwienie sposobów komunikacji międzybankowej, wymiany informacji i realizacji przekazów pieniężnych. Przelew międzynarodowy SWIFT jest jednym z głównych narzędzi inicjatywy. Za sprawą opracowania tego rozwiązania organizacje finansowe, publiczne, a także osoby prywatne mają dostęp do możliwość realizacji szybkiego i taniego zlecenia przelewu międzynarodowego. Szybkość transakcji przyczynia się do efektywności
Kiedy warto wybrać przelew SWIFT?
Na SWIFT warto zdecydować się w sytuacji, gdy zamierza się przelać pieniądze na rachunek w banku zagranicznym. SWIFT jako jedyny system umożliwia najwięcej możliwości dostarczenia środków w różnych walutach mniej popularnych, a nawet egzotycznych. Jeśli adresatem przelewu jest osoba lub podmiot posiadający rachunek bankowy w Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, a także w dziesiątkach innych państw – SWIFT będzie najlepszym wyborem. W porównaniu do alternatywnych metod międzynarodowych przekazów pieniężnych system SWIFT gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Wystawiając zlecenie, można mieć pewność, że pieniądze dotrą w zaplanowanym terminie na konto nadawcy!
Jak zlecić przelew SWIFT w banku?
Wykonanie przelewu SWIFT nie wymaga dodatkowych czynności, a proces jest bardzo szybki i łatwy. Podobnie względem zlecenia zwykłego przelewu wychodzącego, na początku należy wpisać nazwę odbiorcy i wybrać rachunek, z którego chce się wykonać przelew. Różnica polega na konieczności wpisaniu nowego parametru, jakim jest numer BIC / SWIFT banku odbiorcy. Numery BIC (ang. Bank Identifier Code) to kody identyfikacyjne banków wykorzystywane między innymi na potrzeby zapewnienia obsługi systemu SWIFT. Z reguły kod ten składa się z 8 znaków, ale zdarzają się również prawidłowe kody rozszerzone, 11-znakowe, które pozwalają na identyfikację konkretnego oddziału banku. Listę kodów BIC / SWIFT dla największych banków działających w Polsce znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Po wpisaniu danych odbiorcy, numeru BIC / SWIFT oraz wybraniu rachunku konieczne jest wpisanie numeru konta adresata. Na tym polu procedura nie różni się już od wykonywania standardowego przelewu. Wykorzystywany jest bowiem numer konta w najbardziej powszechnym formacie – IBAN. Po wpisaniu opcji indywidualnych – czasu wysłania przelewu (jeśli zaplanowany z opóźnieniem), kwoty przelewu i tytułu – można śmiało zlecić transfer SWIFT.
Jakie banki w Polsce obsługują przelewy międzynarodowe SWIFT?
Przelewy międzynarodowe SWIFT obsługiwane są przez prawie wszystkie banki działające w Polsce. Oznacza to, że przy wyborze konta nie trzeba dodatkowo zastanawiać się, czy dany bank zapewni nam możliwość zlecenia przelewu wychodzącego SWIFT. To samo dotyczy możliwości odbierania przychodzących przelewów SWIFT. Funkcjonalność ta gwarantowana jest przez każdy rachunek bankowy; osobisty i firmowy.
Pełna lista banków obsługujących system SWIFT, zawierająca indywidualne kody SWIFT, prezentuje się następująco (kolejność alfabetyczna):
- Aion Bank – BMPBPLPP,
- Alior Bank – ALBPPLPW,
- Credit Agricole – AGRIPLPR,
- BNP Paribas – PPABPLPK,
- Citi Handlowy – CITIPLPX,
- Bank Millenium – BIGBPLPW,
- Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW,
- Bank Pocztowy – POCZPLP4,
- Bank Spółdzielczy – POLUPLPR,
- Deutsche Bank Polska – DEUTPLPK,
- Getin Bank – GBGCPLPK,
- ING Bank Śląski – INGBPLPW,
- Inteligo – BPKOPLPW,
- mBank – BREXPLPWMBK,
- PKO BP – BPKOPLPW,
- Bank Pekao SA – PKOPPLPW,
- Santander Consumer Bank S.A. – SCFBPLPW,
- Santander Bank Polska – WBKPPLPP,
- T-mobile Usługi Bankowe – ALBPPLPW.
Jak widać na przykładzie powyższej listy, żaden właściciel rachunku bankowego założonego w Polsce nie powinien mieć trudności ze zleceniem wykonania przelewu zagranicznego SWIFT!
Jak długo trwa realizacja przelewu systemem SWIFT?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w temacie przelewów zagranicznych jest to, jak długo “idzie” przelew SWIFT? Na przelew SWIFT nie trzeba długo czekać, choć inne alternatywy, np. SEPA, będą zdecydowanie szybsze. Standardowy czas realizacji SWIFT wynosi D+3. Pieniądze dostarczone zostają w terminie do 3 dni po zleceniu wykonania przelewu.
Można powiedzieć, że nie jest to zawrotna prędkość, a czas oczekiwania SWIFT mógłby być szybszy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że przelewy wykonywane w tym systemie trafiają zarówno na konta banków europejskich, amerykańskich, azjatyckich, jak i tych, które pochodzą z zupełnie innych rejonów świata, o znacznie niższej koniunkturze oraz uboższym sektorze finansowym. W tym kontekście 3 dni na dostarczenie przelewu liczone od pierwszego dnia po wystawienia zlecenia może się wydawać bardzo krótkim czasem oczekiwania.
W przeciwieństwie do SEPA wymagający klienci zawsze mogą skorzystać z opcji wysyłki ekspresowej. Przelew ekspresowy SWIFT realizowany jest w czasie D+0 lub D+1. W tym wariancie odbiorca otrzyma pieniądze najpóźniej na następny dzień po wysłaniu przelewu.
Ile kosztuje przelew SWIFT?
Przelewy zagraniczne SWIFT nie są darmowe, a koszty ich realizacji zależą od kilku czynników. Zgodnie z odgórną polityką SWIFT dla Polski koszt przelewu wynosi od 10 złotych do maksymalnie 250 złotych. Jednak to, ile trzeba zapłacić za przelew SWIFT, zależeć będzie głównie od banku nadawcy. Bardzo często banki działające w Polsce pobierają wynagrodzenie prowizyjne za obsługę przelewu z minimalnymi i maksymalnymi limitami kwotowymi. Popularną stawką za wykonanie SWIFT dla osób fizycznych jest 0,35% wartości transakcji, przy czym nie mniej, niż ok. 20 – 30 złotych i nie więcej, niż 250 złotych.
Jeżeli planuje się przelać środki do bardziej popularnych destynacji, powyższe estymacje powinny być jedynymi kosztami, jakie bank naliczy za taką usługę. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy pragnie się wysłać środki do bardziej egzotycznych lokalizacji. Wówczas w celu realizacji przelewu mogą być zaangażowane dodatkowe banki pośredniczące, które również pobierają opłaty prowizyjne. Praktyka ta jest regulowana regulaminem usług SWIFT i jest w pełni legalna. Zdarzy się jednak głównie wtedy, gdy adresatem jest bank w Afryce, Ameryce Środkowej lub Południowej oraz na Bliskim Wschodzie.
SWIFT czy SEPA: jaki przelew wybrać?
Zlecenie przelewu za granicę można wykonać przy użyciu systemu SWIFT lub SEPA. Ten drugi wariant będzie zrealizowany tylko na obszarze Unii Europejskiej. Pragnąc więc wysłać pieniądze np. do Stanów Zjednoczonych, przelew SEPA nie będzie zrealizowany. Zamiast tego należy użyć międzynarodowego przelewu SWIFT. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, która choć jest już prawnie po Brexicie, zachowała część umów i praw kojarzonych z obszarem UE. Wysyłając środki do UK, można więc wybrać zarówno przelew SWIFT, jak i SEPA.
Główną wadą przelewów SWIFT jest ich łączny koszt. W porównaniu do standardowych przelewów krajowych jest on niebotycznie wyższy. Porównując specyfikę tego systemu do SEPA, za problematyczny można również uznać czas oczekiwania – oczywiście tylko wtedy, gdy nie korzysta się z dodatkowo płatnej opcji ekspresowej.
W ogólnych rozrachunku jednak przelewy SWIFT niebagatelnie ułatwiły pracę zarówno bankom, instytucjom i organizacjom publicznym, jak i przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym. Dziś przelew SWIFT jest niezastąpiony zawsze wtedy, gdy zachodzi potrzeba wysłania środków poza obszar Unii Europejskiej. Planując regularne wykonywanie przelewów zagranicznych, warto porównać pod tym kątem ofertę różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszy wariant kosztowy.