Co to jest przelew ekspresowy? Jak działa przelew natychmiastowy?

Gdy środki powinny się znaleźć na koncie odbiorcy tu i teraz, nie warto korzystać ze standardowego przelewu. Rozwiązaniem jest przelew natychmiastowy, który zapewnia najszybszy możliwy transfer pieniędzy z jednego konta na drugie. Co to jest i jak działa przelew natychmiastowy? Jakie wyróżniamy systemy obsługujące przelewy ekspresowe i ile należy zapłacić za skorzystanie z nich? Sprawdź poniżej przygotowany poradnik, aby poznać wszystkie szczegóły! 

Co to jest przelew ekspresowy?

Konieczność szybkiego wysłania środków na rachunek odbiorcy powoduje, że z czasem przelewy standardowe stały się niewystarczające. Potrzebowano rozwiązania, które zapewni natychmiastowe rezultaty. Właśnie tym charakteryzuje się przelew ekspresowy – zlecenie, które z biegiem lat staje się coraz chętniej wykorzystywane przez osoby indywidualne i przedsiębiorców! 

Przelew natychmiastowy, znany także jako przelew ekspresowy i błyskawiczny, od razu dostarcza środki na rachunek odbiorcy. Czas oczekiwania, w zależności od systemu, może wynosić maksymalnie do 15 minut. W praktyce jednak zdecydowana większość takich zleceń zaksięgowana jest na rachunku adresata już po niespełna minucie oczekiwania. 

Stworzenie przelewów błyskawicznych spowodowane było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie. Szybkie transfery pieniężne przyśpieszają pracę i wykonywane obowiązki. Są doskonały rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które muszą szybko wysłać pieniądze na innych rachunek – osoby fizycznej, firmy lub instytucji. 

Jak działa przelew natychmiastowy?

Możliwość dysponowania otrzymanymi środkami już po kilku chwilach od zlecenia przelewu przez drugą osobę niesie ze sobą szereg korzyści w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Przelewy natychmiastowe zapewniają najszybszą realizację zlecenia transferu środków spośród wszystkich możliwych rozwiązań. Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, co to jest przelew natychmiastowy, należy zwrócić uwagę na to, jak działają standardowe przelewy.  

Podczas gdy przelew standardowy korzysta z sesji wychodzących, zlecenie błyskawiczne wysyłane jest od razu. Taka dyspozycja nie czeka w kolejce i nie jest wysyłana zbiorczo o ustalonej przez bank godzinie. Godziny sesji wychodzących Elixir są niezależne od funkcjonowania systemów ekspresowych. Szybkość realizacji zlecenia może wynikać z zastosowania szybkiego księgowania i przelewów wewnętrznych, z czego korzysta między innymi firma BlueCash, której usługi analizujemy w dalszej części poradnika. Zlecając dyspozycję przelewu natychmiastowego, system zaksięguje wpłatę i z rachunku wewnętrznego w banku odbiorcy wyśle od razu przelew wewnętrzny. W ten sposób odbiorca przelewu otrzymuje płatność od razu, jednak de facto za pomocą zlecenia wewnętrznego (realizowanego przez podmiot trzeci), a nie zewnętrznego. 

Przelew natychmiastowy ma więc nieporównywalnie krótszy czas oczekiwania, a dodatkowo można cieszyć się wysłaniem bądź otrzymaniem środków w weekend i święta. Bezgotówkowy, szybki transfer środków, który odbywa się w czasie rzeczywistym, jest droższym rozwiązaniem. Natychmiastowe dostarczenie środków to usługa, która będzie droższa od wykonania standardowego, często bezpłatnego, przelewu bankowego. 

Główne rodzaje przelewów ekspresowych 

Przelew ekspresowy wykonywany jest przy użyciu jednego z dwóch dostępnych w Polsce systemów transferów natychmiastowych. Aby zlecenie się powiodło, muszą być spełnione warunki związane z obsługą tego systemu. Banki odbiorcy i nadawcy przelewu muszą obsługiwać dany system przelewów ekspresowych i być dostępne w tym samym czasie w obrębie tej infrastruktury. Szczegółowe aspekty tego, jak działa przelew natychmiastowy, zależne są od rodzaju wykorzystywanego systemu. W Polsce funkcjonuje dwóch operatorów przelewów natychmiastowych: Elixir i BlueCash. Niektóre banki pozwalają na wybór operatora, odpowiedzialnego za przetwarzanie zlecenia, podczas gdy inne mogą współpracować tylko z jednym z nich, np. systemem Elixir. 

Przelew ekspresowy Elixir

System Elixir obsługuje zarówno przelewy standardowe, jak i natychmiastowe – Express Elixir. Praktycznie wszystkie duże banki detaliczne działające w Polsce akceptują rozliczenia wykonywane przy pomocy tego systemu. Po części wynika to z faktu, że jest to pierwszy tego typu system działający w Polsce – został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku. 

Choć Express Elixir jest powszechnie używany, szczegółowe zasady wykonywania przelewów natychmiastowych ustalane są bezpośrednio przez banki. Dotyczy to między innymi dostępności takich usług. Osoby posiadające niektóre rachunki mogą mieć możliwość realizacji szybkiego zlecenia Elixir także w święta i weekendy, podczas gdy inni mogą posiadać takiej swobody. Przelewy ekspresowe Elixir mają wysoki limit transakcyjny w wysokości 100 000 zł, co niewątpliwie jest zaletą tego systemu. 

Przelew natychmiastowy BlueCash

BlueCash to alternatywny system, który również daje możliwość wysłania przelewu błyskawicznego. Zlecenie realizowane jest natychmiastowo. Można go wykonać zarówno podczas wizyty w placówce banku (możliwe jest naliczenie dodatkowych opłat), jak i poprzez platformę transakcyjną online lub aplikację mobilną banku na telefony komórkowe. W przeciwieństwie do Express Elixir przelew natychmiastowy BlueCash jest usługą dostarczaną przez prywatną firmę Blue Media, działającą na podstawie zgody prezesa Narodowego Banku Polskiego. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w szybkich płatnościach internetowych, dostarczając swoje produkty zarówno instytucjom finansowym, jak i innym firmom. 

Jak zlecić przelew natychmiastowy?

Jak zrobić przelew ekspresowy? Na szczęście nie jest to dziś specjalnie trudne! Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej lub platformy bankowości elektronicznej wystarczy po prostu wybrać opcję “Przelew natychmiastowy”. W niektórych bankach należy przejść do okna wykonania przelewu i wówczas zaznaczyć powyższą opcję. W zależności od umów podpisanych przez bank użytkownik może mieć możliwość wyboru operatora szybkiego przelewu lub zdecydować się tylko na jeden system, np. przelew Express Elixir. Wykonanie natychmiastowego przelewu nie rodzi żadnych dodatkowych obowiązków informacyjnych. Nie trzeba podawać innych danych niż te, które są potrzebne do wykonania standardowego zlecenia wychodzącego.  

Ile kosztuje szybki przelew?

Na koszt przelewu natychmiastowego wpływa opłata operatora (BlueCash, Elixir) i prowizja banku. Zazwyczaj cena za przelew błyskawiczny oscyluje w przedziale 5 – 10 zł. Dotychczas zwykło się uważać, że tańsze są przelewy wykonywane za pośrednictwem systemu Express Elixir, jednak obecnie również nie jest to reguła. 

Nierzadko banki oferują promocyjne rachunki bankowe dla nowych klientów, które umożliwiają wykonanie kilku przelewów błyskawicznych za darmo. Darmowy przelew natychmiastowy nie jest jednak standardem. Co więcej, przez ostatnie lata opłaty za te usługi zaczynają rosnąć, dlatego znalezienie rachunku dającego nielimitowaną liczbę ekspresowych przelewów wychodzących może graniczyć z cudem. 

Podsumowanie: kiedy warto wybrać szybki przelew natychmiastowy? 

Przelew środków z natychmiastową realizacją ma praktycznie same zalety. Przyda się każdemu, kto potrzebuje dostarczyć środki odbiorcy tu i teraz. Nierzadko przecież zdarza się zapomnieć o zbliżającym terminie płatności, a gdy przychodzi taki moment, może być za późno, by przelew dotarł w tym samym dniu. Transfery błyskawiczne nie podlegają pod okienka wychodzące i przychodzące, i są realizowane bezzwłocznie, przez co zawsze ma się pewność, że płatność zostanie dostarczona od razu. Korzystanie z tego rozwiązania śmiało można polecić również firmom, które stają przed koniecznością opłacenia faktur, zobowiązań kadrowych i nie tylko. Jedynym mankamentem związanym z przelewami natychmiastowymi jest to, że z reguły są one po prostu dodatkowo płatne.