Czym jest karta wielowalutowa? Czy warto mieć kartę wielowalutową?

Wymiana walut pociąga za sobą duże koszty spowodowane różnicą kursową. Częściowo można ich jednak uniknąć, wybierając rozwiązanie dedykowane dla osób, które często płacą w innej walucie. Jedną z głównych propozycji w tym zakresie jest karta wielowalutowa. Jak działa i czy opłaca się zamówienie jej?

Jak działa karta wielowalutowa?

Częste podróże zagraniczne – zarówno te służbowe, jak i wakacyjne – wymagają odpowiedniego przygotowania. Zanim jednak zaczniemy pakować walizki, warto zwrócić uwagę na aspekty finansowe. Bez ich sprawdzenia można mieć pewność, że łączne koszty wakacji będą znacznie wyższe od oczekiwanych. 

Świetnym rozwiązaniem dedykowanym dla osób płacących za granicą i w obcej walucie jest karta wielowalutowa. Karta wielowalutowa znacznie obniża koszty związane z realizacją płatności za granicą. Wykonywanie płatności nie będzie bowiem obarczone rygorystycznymi opłatami tak, jak korzystanie z tradycyjnej karty. 

Chociaż definicja tego rozwiązania nie jest skomplikowana, pragnąc wyjaśnić, jak działa karta wielowalutowa, dobrze zwrócić uwagę na jej zastosowanie. To produkt, który można podłączyć pod wybrany rachunek osobisty, a także subkonto walutowe rozliczane w wybranej walucie. Co więcej, karta wielowalutowa może pełnić rolę standardowego medium płatniczego, służącego do bieżących rozliczeń. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby posługiwać się nią w kraju tak, jak tradycyjną kartą płatniczą, a nawet debetową. Można więc robić zakupy, pobierać gotówkę z bankomatu lub poprzez cashback, a także wykonywać płatności przez internet. 

Jak prawidłowo używać karty wielowalutowej?

Sposób działania karty wielowalutowej jest bardzo intuicyjny i pozwala na elastyczność. Na co dzień można używać jej do normalnych zadań i obowiązków. Planując wyjazd, należy zalogować się na konto bankowe i podłączyć kartę do subkonta walutowego w wybranej walucie zagranicznej. Oczywiście wymaga to uprzedniego założenia takiego subkonta, jednak obecnie czynności te mogą potrwać jedynie kilka minut, a wszystkie kroki odbywają się online. 

Po podpięciu karty do odpowiedniego subkonta należy je jeszcze zasilić. Ze względu na to, że subkonto przynależy do rachunku głównego, można to uczynić wykonując przelew wewnętrzny. Transfer środków nie zajmie długo. W praktyce po kilku sekundach karta wielowalutowa jest już gotowa do użytku. 

W trakcie przelewu między kontem głównym a subkontem walutowym bank będzie odpowiedzialny za przewalutowanie środków. Podstawą do przewalutowania jest kurs Narodowego Banku Polskiego dla danej pary walutowej opublikowany dzień wcześniej. Bank pobierze również minimalną opłatę za przewalutowanie, jednak i w tym przypadku nie powinno to zniechęcać do utworzenia takiego subkonta i zamówienia karty. Osoby, które rozważają np. korzystanie z kantoru, będą musiały liczyć się ze znacznie większym spreadem (różnicą walutową) i marżą, niż osoby posiadające powyższe produkty. 

Opłaty za kartę wielowalutową

Korzystanie z karty wielowalutowej może pociągać za sobą dodatkowe opłaty związane ze sposobem i zakresem użytkowania. Dokładne przepisy będą się różniły w zależności od banku, a także regulaminu i cennika dla poszczególnego produktu. Do podstawowych kosztów zaliczyć należy opłatę jednorazową za wydanie karty. W ramach promocji bądź bez niej bank może jednak nie pobierać takich opłat. 

Kolejnym rodzajem kosztów są opłaty za obsługę konta walutowego. Bank może naliczać prowizję lub stałą opłatę za prowadzenie subkonta i/lub karty wielowalutowej. Podobniej, jak w poprzednim przypadku, również na tym polu warto zwrócić uwagę na promocje bankowe oraz oferty, które w standardzie nie posiadają żadnych opłat związanych z obsługą. 

Trzecim rodzajem opłat związanych z korzystaniem z karty wielowalutowej jest obsługa wypłat. Pobierając środki z bankomatu za granicą, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Czasem bank umożliwia wykonanie jednej lub kilku wypłat za darmo, czasem jednak każda taka czynność będzie obarczona należną prowizją. Nie warto jednak na tej podstawie rezygnować z planów założenia karty wielowalutowej, ponieważ bez niej koszty ewentualnej wypłaty środków na wakacjach będą nieporównywalnie wyższe. 

Karta wielowalutowa – w banku czy poza bankiem?

Choć po raz pierwszy pojawiły się właśnie w ofercie banków, dziś karty wielowalutowe można także założyć w firmach pozabankowych. Dostawcy pozabankowych usług finansowych prześcigają się w ofercie, jednak atrakcyjność poszczególnych propozycji wciąż jest konkurencyjna. Pod względem takich parametrów, jak wysokość opłat i możliwość korzystania z bankomatów za granicą, najlepiej jest porównać dostępne w danym momencie oferty. Ze względu na bezpieczeństwo korzystniejsze może być założenie karty wielowalutowej w banku – szczególnie wtedy, gdy ma być używana do obrotu wysokimi kwotami pieniężnymi. Istnieje jednak wiele firm, m.in. fintechów i kantorów internetowych, które przez lata zdołały zaskarbić sobie zaufanie i zadowolenie klientów, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby i takie propozycje uwzględnić i porównać. 

Kiedy warto założyć kartę wielowalutową?

Posiadanie karty wielowalutowej rekomendowane jest zwłaszcza dla osób, które często podróżują za granicę. Jednak biorąc pod uwagę ogromną wszechstronność tego produktu, w tym możliwość płacenia w złotówkach w kraju jak ze zwykłej karty, rozwiązanie może być dogodne dla każdego. Jedyną wadą są opłaty związane z użytkowaniem takiej karty. Gdy jednak znajdzie się dobrą ofertę banku, który nie pobiera regularnych opłat za obsługę, decyzja o wyborze karty powinna być już formalnością. 

Ostatecznie karta wielowalutowa daje po prostu znacznie więcej wygody i bezpieczeństwa. W każdym momencie jest się znacznie bardziej przygotowanym na jakiekolwiek okoliczności. Jedna karta pozwoli na realizację transakcji w wielu różnych walutach bez obaw o wysokie koszty przewalutowania, które dotykają osób wybierających np. klasyczne kantory stacjonarne. Posiadacze kart wielowalutowych mogą też otrzymywać różnego rodzaju bonusy dodatkowe.