Przeglądaj poprzez

Dobre konto bankowe na okres studiów

Czas studiów to okres, w którym co prawda większość osób nie podejmuje jeszcze pracy zawodowej, ale nieraz uzyskuje dochody z pracy dorywczej. Ponadto może otrzymywać pieniądze z tytułu stypendium naukowego czy też socjalnego. Wreszcie studenci wspierani są również przez pomoc finansową rodziców czy dziadków. Te wszystkie czynniki sprawiają, że wraz z pójściem na studia rozsądne i wygodne jest założenie konta studenckiego.

Dlaczego bank?

Trzymanie pieniędzy na koncie w banku jest o wiele bezpieczniejsze niż przechowywania gotówki w domu, Uczelnie zwykle wymagają też założenia konta bankowego, ponieważ tylko w takiej formie wypłacane jest stypendium,. Ponadto konto pozwala zarządzać finansami. Jego posiadacz ma aktualny wgląd w zasoby i dzięki temu może planować wydatki. Jest to trudne, kiedy pieniądze leżą w różnych miejscach w szufladzie, portfelu i tym podobnych schowkach. Wtedy trudniej jest ocenić ile tak naprawdę posiadamy w danej chwili.

Cechy dobrego konta dla studenta.

Dzisiaj wiele banków oferuje darmowe prowadzenie konta. To ważne dla studenta, który z pewnością nie chce, by rachunek bankowy generował dodatkowe koszty w jego i tak napiętym budżecie. Ważne, by przed zdecydowaniem się na którąkolwiek propozycję banku dokładnie ją przeanalizować. W niektórych wypadkach prowadzenie konta czy używanie karty jest bowiem zwolnione z opłat, jednak po wypełnieniu określonych warunków. Takie sprawy są zawarte w umowie. Dlatego przed jej podpisaniem należy się z nią bardzo dokładnie zapoznać. Najlepsze konto bankowe dla studenta to takie, w którym mamy bezpłatne prowadzenie konta, brak opłaty za używanie karty debetowej, przelewy i wypłaty z bankomatów. W dobie sporej konkurencji na rynku bankowości, na szczęście nie jest trudno taki bank znaleźć.

Zakładamy konto.

Założenie konta bankowego nie jest trudne. Wystarczy pójść do placówki wybranego banku lub zadzwonić. W wielu wypadkach można też złożyć wniosek online. Później trzeba jedynie podpisać umowę. Czasami wymaga to wizyty w banku, lecz nie zawsze. Na przykład w przypadku banków internetowych, które nie posiadają swojej siedziby, u klienta z gotową do podpisania umową zjawia się kurier. Jest to niezwykle wygodne. Przy zakładaniu konta warto także zdecydować się na opcję bankowości elektronicznej. Dzięki niej dysponowanie środkami, płacenie rachunków czy dokonywanie zakupów w internecie jest niezwykle proste i łatwe. O każdej porze dnia i nocy można też sprawdzić stan swojego konta i porównać wydatki z wypływami.

Czy przy wyborze konkretnego banku zwracać uwagę jedynie na propozycje usług dedykowane właśnie studentom lub osobom uczącym się? Niekoniecznie. Czasami okazuje się, że wybierając zwykły rachunek wyjdziemy na tym korzystniej. Przyjrzyjmy się jednak ofertom kilku banków, w zakresie propozycji skierowanych typowo do młodych.

Kilka przykładowych opcji do wyboru.

Na przykład mBank oferuje młodym darmowe prowadzenie konta, przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Ponadto za użytkowanie karty debetowej z możliwością płacenia zbliżeniowego także nie zapłacimy, jeżeli dokonamy w miesiącu transakcji bezgotówkowych opiewających na kwotę ponad 200 zł. To ciekawa propozycja. Dodatkowe korzyści, jakimi kusi mBank, to zniżki do szkół językowych, programy rabatowe oraz bezpłatne doładowanie telefonu przez sms. Przy poleceniu konta komuś znajomemu, klient banku ma także otrzymać wynagrodzenie w wysokości 100 zł. To kusząca perspektywa dla studenta.

Z kolei Bank zachodni WBK także oferuje bezpłatne prowadzenie konta, przelewy i sms potwierdzający jego wykonanie. Student wraz z kontem otrzymuje kartę, dzięki której może bezpłatnie wypłacać pieniądze z bankomatów oznaczonych logiem banku. Ciekawa opcją jest wypłata gotówki w kasie sklepowej, w placówkach specjalnie oznaczonych. Dla osób, których wpływy na konto przekraczają miesięcznie 650 zł, BZ WBK proponuje kartę kredytową.

Także bank PKO BP wychodzi naprzeciw studentom. Proponuje konto bankowe, za którego prowadzenie nie trzeba płacić. Nie ma w tym względzie do spełnienia żadnych warunków, więc stanowi to ogromny plus. Ponadto nie płaci się też za wypłaty ze wszystkich bankomatów i internetowe przelewy krajowe. Jeżeli w ciągu miesiąca dokonamy pięciu płatności karą debetową, to również za jej używanie nie będzie trzeba płacić. Wniosek o założenie konta można szybko i łatwo złożyć online, o wygodnej dla siebie porze. Umowę gotową do podpisania dostarcza nam kurier.

Jeszcze inna propozycja to wybór banku Millenium. Jest ona godna uwagi ze względu na darmowe prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów w Polsce i zagranicą, przelewy internetowe i na e- mail. Dodatkową opcją za darmo jest pomoc medyczna i techniczna.

Wybierz rozsądnie.

To oczywiście tylko kilka przykładów tego, jak banki chcą pokazać studentowi, że jest cennym klientem, mimo, że zwykle nie dysponuje dużą ilością gotówki. Placówki bankowe doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że po skończeniu studiów zadowolony klient być może zostanie w tym samym banku i będzie już atrakcyjniejszym partnerem, ze względu na o wiele wyższe wpływy. Dlatego banki zachęcają młodych do wyboru ich propozycji, ponieważ lubią inwestować w klientów przyszłościowych.

To prawda, że wybór idealnego konta może nie być łatwy i jeżeli chcielibyśmy przeanalizować propozycję każdej palcówki, zajęłoby to nam dużo czasu. Z tego względu by ułatwić sobie sprawę, warto korzystać z porównywarek internetowych, które takie zestawienia ofert banków wykonują za nas. Warto sięgać do aktualnych porównań, ponieważ raz na jakiś czas oferta banków się zmienia, także ta kierowana do młodych. A co wtedy, kiedy już mamy umowę w ręku? Trzeba ją na spokojnie przeczytać i przeanalizować każdy punkt. Jeżeli mamy co do czegoś wątpliwości, koniecznie należy je rozwiać przed podpisaniem umowy. Nie warto czynić tego w pośpiechu tylko ze względu na to, że kurier czeka na podpisany dokument. Pamiętajmy, że chodzi o nasze pieniądze, więc taki wybór ma spore znaczenie. Oczywiście z czasem można zmienić konto bankowe na inne, lecz lepiej od razu dokonać właściwego wyboru.

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *