Cashback w banku – na czym polega i jak działa cashback?

Wiele banków oferuje klientom alternatywne rozwiązania dotyczące funkcjonalności kart płatniczych i konta. Świetnym tego przykładem jest usługa cashback, dzięki której dużo łatwiej można szybko pozyskać gotówkę. Na czym polega cashback w banku i czy warto zdecydować się na tę usługę?

Co to jest cashback i jak działa?

Cashback to usługa bankowa, która umożliwia wypłacenie gotówki w trakcie wykonywania płatności stacjonarnych przy użyciu karty. Za pomocą usługi cashback można więc wypłacić z konta potrzebną kwotę pieniędzy bezpośrednio przy kasie. O tym zamiarze należy oczywiście poinformować z wyprzedzeniem sprzedawcę. 

Sprawdzając, na czym polega cashback, warto zwrócić uwagę, że na możliwość skorzystania z tej opcji nie wpływa ani wartość zakupów, ani ich rodzaj. Każdy, kto ma aktywną usługę, może poprosić o wypłatę danej kwoty bez względu na to, czy dokonał właśnie zakupów za 10 złotych, czy za 1500 złotych. 

Cashback bankowy obecnie jest stosowany przez wiele dużych banków detalicznych w Polsce. Inicjatywa ta ma już całkiem sporą przeszłość (program działa od 2006 roku), w trakcie której polityka działania programu ulegała mniejszym i większym zmianom. Oprócz możliwości wypłacenia gotówki termin ten związany jest również z programami rabatowymi. W tym artykule jednak skupiamy się na tym, co to jest cashback w banku, czyli możliwości wypłacenia środków podczas robienia zakupów. Usługa ta, bez nawiązania do programu cashback, funkcjonuje także jako “Płać kartą i wypłacaj” (MasterCard), a przez Narodowy Bank Polski kategoryzowana jest jako “wypłata sklepowa”. 

Gdzie wypłacić gotówkę cashback? Partnerzy

Wypłacenie środków konta bankowego w trakcie robienia zakupów nie zawsze jest możliwe. Głównym warunkiem jest robienie zakupów w sieciach współpracujących z programem. Partnerzy cashback to między innymi: Żabka, Freshmarket, stacje paliw Orlen, Ruch, Carrefour, Leclerc, Media Expert, Saturn, MediaMarkt, Alma, Małpka Express i InMedio.

Jak wspomnieliśmy, program cashback funkcjonuje do 2006 roku, a jego zasady ulegały różnym zmianom. Z czasem powstały rozwiązania alternatywne, które również zapewniają funkcjonalność, polegającą na wypłacie środków w trakcie zakupów.

Z wypłaty sklepowej lub – jak określa tę usługę MasterCard – Płać kartą i wypłacaj można skorzystać w praktycznie każdym sklepie. Nie trzeba więc dodatkowo sprawdzać listy partnerów lub punktów współpracujących z VISA / MasterCard. 

Limit wypłaty gotówki poprzez cashback bankowy

Maksymalny limit wypłaty gotówki za pomocą cashbacku zależy od rodzaju karty płatniczej. Obecnie limity prezentują się następująco:

  • dla kart VISA – 300 zł,
  • dla kart MasterCard – 500 zł.

W 2022 roku organizacje płatnicze złożyły wniosek do Narodowego Banku Polskiego w sprawie podniesienia limitów dla wypłat sklepowych. Zgodnie z inicjatywą VISA i MasterCard limit cashback miałby wynosić 1000 zł. Warto dodać, że limity od lat nie były zmieniane. Z drugiej strony zmniejszenie ograniczeń może być również pokłosiem panującej sytuacji gospodarczej. 

Czy cashback kartą kosztuje?

Operatorzy wypłaty sklepowej nie obarczają klientów dodatkowymi kosztami za usługę cashback. Mogą to jednak uczynić banki, w których posiada się rachunki. Wciąż zdecydowana większość z nich umożliwia darmowe wypłaty cashback bez względu na rodzaj punktów i wysokość zakupów. Wiadomo jednak, że dodatkowe opłaty wprowadzone zostały przez bank PKO BP oraz Pekao S.A. Wysokość opłat jest symboliczna i waha się w przedziale 1 – 2 zł za jednorazową wypłatę. Spełniając wymagania regulaminu, można ich uniknąć, wybierając preferowane produkty bankowe. 

Jak otrzymać kartę cashback?

Cashback bankowy – realizowany przez głównych operatorów VISA i MasterCard – jest dostępny dla każdego. Nie ma konieczności wypełniania jakichkolwiek formularzy czy składania wniosków. Wszystkie karty płatnicze VISA i MasterCard mają obecnie możliwość realizacji wypłaty sklepowej. 

Odrębnym zagadnieniem jest posiadanie aktywnego statusu w programie, który kojarzony jest między innymi z akcjami rabatowymi i poleceniami. W tym przypadku obowiązują zasady udostępnione na stronie głównej programu. 

Czy korzystanie z cashback jest bezpieczne?

Wypłata środków z cashback jest w 100% bezpieczna. Cały proces od strony technicznej maksymalnie przypomina zwykłe zapłacanie kartą płatniczą za zakupy. Nie zachodzi tutaj ryzyko utraty danych, ani środków – karta pozostaje cały czas w dyspozycji zlecającego. W praktyce zlecenie wypłaty gotówki przy użyciu cashback może być nawet bezpieczniejsze względem wypłaty w bankomacie. 

Cashback bankowy – dobry sposób na wypłatę gotówki?

Jeśli wybieramy konto w banku, cashback zdecydowanie jest jednym z tych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Wypłata gotówki w sklepie nie tylko jest szybka i bezstresowa, ale daje możliwość wykonania dwóch czynności w tym samym czasie: pozyskania gotówki i zrobienia zakupów. Dla wielu osób cashback bankowy stanowi dogodne ułatwienie czasowe. Sieci bankomatów w Polsce cały czas się rozbudowują, ale wciąż w wielu miejscowościach mamy utrudniony dostęp do odpowiedniej maszyny. 

Wypłacenie gotówki w innym bankomacie może zaś wiązać się z naliczeniem wyższych opłat, jeśli posiadany rachunek bankowy nie zapewnia darmowych wypłat ze wszystkich urządzeń. Na tym tle perspektywa udania się do pobliskiego sklepu lub stacji benzynowej w celu zrobienia szybkich zakupów i wypłacenia środków wydaje się naprawdę bardzo atrakcyjna i pomocna!